Michigan,  Podróże

Blue Water Area – Jezioro Huron

Obiecaliśmy, że na blogu będą pojawiać się popularne i te mniej znane miejsca z USA. Dlatego dziś chcemy podzielić się naszymi wrażeniami z rejonu Blue Water. Jest to obszar usytuowany nad jeziorem Huron i rzeką St. Clair, wzdłuż wschodniej linii brzegowej Michigan. Naszym zdaniem to kolejna perełka Michigan i świetny pomysł zarówno na dłuższy pobyt jak i na jednodniową wycieczkę. Dlatego jeśli mieszkasz w Michigan i nie masz pomysłu na krótki wypad, bądź po prostu chcesz zobaczyć zakamarki mniejszych miejsc w USA to z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie!

Jezioro Huron – ciekawostki

  • Powierzchnia lustra wody wynosi 59 600 km²
  • Długość jeziora to 332 km, a szerokość 245 km
  • Średnia głębokość to 59 m, a maksymalna głębina to 229 m

Liczby mówią same za siebie, jednak ilu z Was orientuje się, że Lake Huron zajmuje 4 pozycję na liście największych jezior świata i 2 w obszarze Great Lake? Jego ogrom naprawdę robi wrażenie. Stojąc przy brzegu nie widzisz drugiego, a horyzont rozmywa Ci się jak na obrazie malowanym farbami. Szacuje się, że jest to jezioro, które może pochwalić się liczbą około 30 tyś. wysp i wysepek. Jezioro na którym występują sztormy…. SZTORMY??? Pewnie zastanawiasz się czy ja na pewno piszę o jeziorze, ale tak zbiorniki w Michigan mają sztormy, dlatego na ich dnie znajdują się liczne wraki statków.

Blue Water w jeden dzień?

Zapewne znajdą się tacy, którzy powiedzą, że jeden dzień to za mało na Blue Water – i zdecydowanie będą mieli rację. Region ten oferuje bardzo dużo atrakcji osobom, które lubią spędzać aktywnie czas. Żaglówki, kajaki, skutery wodne, rejsy czy spacery po plaży to coś co dostępne jest od ręki. Nie brakuje również lokalnych browarów, winnic, latarni morskich czy muzeów. Blue Water to obszar, gdzie Amerykanie często spędzają swój urlop, dlatego oferta atrakcji jest tak bogata. Jednak nie zawsze można sobie pozwolić na dłuższy wypad. Dlatego często decydujemy się na krótkie wycieczki za miasto, które pozwalają nam odetchnąć od codzienności.

Plan wycieczki jednodniowej

Głównym założeniem naszej wyprawy było po prostu wyrwanie się w wolny dzień poza miasto. Nie planowaliśmy żadnych aktywności sportowych, raczej stawialiśmy na trochę spokoju i zobaczenie jakichś urokliwych miejsc. Tak się składa, że region Wielkich Jezior może pochwalić się największą liczbą latarni morskich na świecie. Zdecydowaliśmy, że głupio by było tak blisko mieszkać i nie zobaczyć żadnej z nich. Dlatego pierwszym punktem był dla nas Fort Gratiot Lighthouse, a potem kierowaliśmy się już w kierunku północy, aż do Caseville.

Na powyższym zdjęciu możecie zobaczyć trasę, którą wybraliśmy. Google podpowiada, że pokonanie tego odcinka samochodem to ok. 2h drogi. Ze względu na liczbę przystanków nam zajęło to jednak trochę więcej 🙂 Trasa jest bardzo urokliwa, gdyż ciągnie się wzdłuż wybrzeża i tak naprawdę przez większość czasu jezioro Huron było w zasięgu naszego wzroku.

Na tym odcinku znajdziecie sporo plaż, parków i miejsc przeznaczonych na piknik czy grillowanie. Jeśli podróżujecie z dziećmi to też nie powinno być problemu, żeby znaleźć dla nich rozrywkę (place zabaw są dostępne praktycznie w każdym parku i przy większości plaż).

Miejsca w których my się zatrzymaliśmy to :

  • Fort Gratiot Lighthouse najstarsza latarnia morska w Michigan i pierwsza, która została zbudowana nad jeziorem Huron. Historia tej budowli jest bardzo długa. Jednak powstanie pierwszej konstrukcji datuje się na rok 1825, z powodu zniszczenia w późniejszym okresie była odbudowywana.
  • Lexington – to niewielka wioska, która była dla nas niezłą niespodzianką. Przystań wodna z plażą, miejscowy browar i winiarnia, a do tego urokliwe centrum. Mnóstwo kolorowych sklepików, które cieszą już samą architekturą. Wg. nas to sceneria jak ze starych amerykańskich filmów.
  • Port Sanilac Lighthouse – to latarnia morska, która po raz pierwszy zaświeciła w 1886 roku, a od 2014 roku jest własnością prywatną. Dzięki temu, budowla została odrestaurowana. Istnieje możliwość zwiedzania tego miejsca, jednak tylko w okresie letnim.
  • Pointe Aux Barques Lighthouse – to nie tylko latarnia morska, ale również stacja ratunkowa. Jej głównym zadaniem było oznaczenie punkt zwrotnego jeziora Huron w zatoce Saginaw i ostrzeganie o płytkich wodach. Cały teren to powierzchnia ok. 3 hektarów na którym znajdowała się latarnia oraz dom stróża. Dziś odrestaurowane budynki stanowią muzeum.
  • Caseville – to nieduże miasteczko położone przy samym brzegu jeziora Huron. My zdecydowaliśmy się zorganizować sobie piknik w Caseville Park. Jest to miejsce, w którym można również zatrzymać się kamperem. Park jest połączony z piaszczystą plażą i przystosowany do rodzinnego biwakowania.

Oczywiście wszystko zależy od tego co chcecie zobaczyć, co lubicie robić w wolnym czasie i czy jedziecie grupą dorosłych czy z dziećmi – śmiało jednak można powiedzieć, że dla każdego coś się znajdzie! Wystarczy tylko określić ile macie czasu i jak chcecie go wykorzystać. Dlatego jeśli masz wolny dzień i chcesz się wyrwać do innej rzeczywistości, nawet się nie zastanawiaj. Pakuj to co najpotrzebniejsze i śmiało ruszaj w drogę!

INNE MIEJSCA W MICHIGAN, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

UPPER PENINSULA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *