Ciekawostki,  Michigan

5 ciekawostek o Michigan

Decydując się na przeprowadzkę do USA wiedzieliśmy dokładnie, w którym miejscu wylądujemy. Michigan kojarzyliśmy głównie z rejonem przemysłu samochodowego. Jak się na miejscu okazuje stan ten ma zdecydowanie więcej ciekawostek do zaoferowania! O czym nie wiedzieliśmy i co nas zaskoczyło?

1.Upper & Lower Peninsulas

Czyli Stan podzielony na dwa półwyspy. Największym zaskoczeniem był dla nas fakt jak bardzo zróżnicowany jest krajobraz w obrębie jednego stanu. Od mocno zaludnionych obrzeży Detroit, po pustkowie na północy. Powierzchnia Michigan wielkością zbliżona jest przykładowo do Wielkiej Brytanii. Oczywiście śmiało można powiedzieć, że przecież krajobraz północnej Anglii też mocno różni się od zabieganego Londynu, ale czy znajdziesz tam miejsca, gdzie przez 40 min jazdy samochodem nikt Cię nie minie? (Jeśli jeszcze nie widziałeś artykułu z wyprawy Na północ szybko nadrób zaległości!)

2. Dwie strefy czasowe

Tak, tego nie wiedzieliśmy! Oczywiście mocno związane jest to z punktem pierwszym, czyli podziałem Michigan na dwa półwyspy. Powierzchnia Michigan rozciąga się od 60 do 75 południka, dlatego więc występuje różnica czasowa.

3. Wolverines

Inaczej Rosomaki, czyli ludność zamieszkująca stan Michigan. Przydomki to akurat znana przez nas Polaków przypadłość. Zabawną sprawą jest to, że często ich używamy, ale nie do końca jesteśmy świadomi skąd pochodzą. Podobnie jest w przypadku Rosomaków z Michigan. Najprościej było by powiedzieć, że gatunek ten licznie występuje na tutejszych terenach. No, ale jak się okazuje nie jest to prawdą, bo w Michigan obecnie nie ma rosomaków. Ostatni zauważony był w 2004 r. i była to pierwsza obserwacja od blisko 200 lat. Pomijając fakt, że legend dotyczących pochodzenia tego przydomka jest wiele, należy podkreślić, iż zyskał on sympatię wśród lokalnej społeczności. Miejscowi twierdzą, że zwierzę to jest dzikie i nieokiełznane. Co stawia w bardzo dobrym świetle zawodników lokalnej drużyny uniwersyteckiej, której maskotką jest rosomak. Zatem: „Go Wolverines!”.

4. Znani urodzeni w Michigan

  • Madonna, Diana Ross i Stevie Wonder. Nieważne jaki gatunek muzyczny jest twoim ulubionym, te nazwiska raczej na pewno gdzieś słyszałeś! Jednak czy wiesz, że artyści Ci pochodzą właśnie z Michigan?
  • Henry Ford – inżynier i założyciel Ford Motor Company. Skoro mowa o Motor City to tego nazwiska nie mogło zabraknąć na naszej liście.
  • Charles Lindbergh – amerykański pilot, który jako pierwszy odbył lot transatlantycki między Ameryką Północną a Europą bez międzylądowań.
  • Serena Williams – jedna z najwybitniejszych tenisistek w historii, wielokrotnie nagradzana przez Women’s Tennis Association. Niejednokrotna rywalka naszych rodzimych sióstr Radwańskich, również urodziła się w Michigan.

5. Marihuana

Od 2008 roku jest dozwolona jeśli mówimy o względach medycznych. Natomiast od 2018 r. legalna jest również dla celów „rekreacyjnych”. Ustawa wprowadzająca opodatkowanie marihuany pozwala osobom dorosłym (czyli w przypadku USA – mającym ukończone 21 lat) nie tylko na posiadanie niewielkich ilości, ale również dopuszcza uprawę w domu (do 12 roślin). Uprzedzając pytania – nie, nie hodujemy tych roślinek w domu 😛

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *