Ciekawostki

Memorial Day

W ostatni poniedziałek maja Amerykanie obchodzą Memorial Day – czyli dzień pamięci, w którym wspominają wszystkie osoby, które zginęły w walce dla kraju. Jak pisze Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce, dzisiejsze święto ma na celu uświadomienie, że wolność nie przychodzi za darmo. Wielu Amerykanów musiało ponieść najwyższą cenę, aby reszta mogła dzisiaj cieszyć się wolnością.

Początki Memorial Day

Przez jakiś czas między miastami z południa i północy istniał swego rodzaju spór, o to kto zapoczątkował Memorial Day. Trzy lata po zakończeniu Wojny Secesyjnej John A. Logan, który dowodził grupą byłych żołenierzy Unii walczących na północy, ustanowił Decoration Day. 5 maja 1868 pierwsze duże obchody tego dnia miały miejsce na Arlington National Cemetery, w pobliżu stolicy USA. Na cmentarzu pochowanych było około 20 tysięcy żołnierzy Unii, ale także kilkaset Konfederatów.

Pierwszą ceremonię prowadził Ulysses S. Grant (generał dowodzący w trakcie Wojny Secesyjnej, późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych) wraz z żoną. Po przemówieniach, dzieci poległych w trakcie wojny przechodziły alejkami cmentarza i dekorowały kwiatami groby żołnierzy Unii i Konfederacji. Śpiewano religijne pieśni i odmawiano modlitwy.

Logan twierdził, że na pomysł dekorowania grobów po raz pierwszy wpadła jego żona. Tymczasem mieszkańcy południa dowodzili, że tradycja rozpoczęła się wcześniej. Według nich już rok po zakończeniu wojny domowej kobiety mieszkające w Columbus w stanie Mississippi udały się na cmentarz aby złożyć kwiaty na grobach poległych Konfederatów. Obok znajdowały się zaniedbane groby Unistów, którzy przez mieszkańców południa jeszcze długo po wojnie traktowani byli jak wrogowie. Poruszone kobiety postanowiły udekorować także ich groby.

W końcu w 1966 roku kongres i prezydent USA ogłosili, że tradycja Memorial Day narodziła się 5 Maja 1866 roku w Waterloo, w stanie Nowy Jork. Źródła twierdzą, że mieszkańcy miasta honorowali poległych żołnierzy, a flagi na oznakę szacunku do nich zostały opuszczone do połowy masztu.

Memorial Day dzisiaj

Dla większości Amerykanów, to po prostu dzień wolny od pracy, który spędzają z rodziną odpoczywając. Jednak nie da się nie zauważyć większej niż zwykle ilości powiewających amerykańskich flag.

Postanowiliśmy odwiedzić pobliski cmentarz. Widać, że groby są zadbane i ludzie o nich pamiętają. Zaskoczyć może, że dekoracje są bardzo skromne – jedynie małe amerykańskie flagi i pojedyncze kwiaty. Dzięki temu obraz całości jest na prawdę dostojny i piękny. Przed pamiątkową tablicą widzimy starszą parę trzymającą się za ręce i wpatrującą w wypisane na niej nazwiska. Najnowsza historia USA wypełniona jest konfliktami zbrojnymi, a wojny w Wietnamie czy Korei dla wielu rodzin są nie tylko historią, ale także bolesnym przeżyciem.

Przechodząc przez cmentarz my także wpadamy w stan zadumy i rozmyślań. Olbrzymie wrażenie robią na nas tak liczne groby z polskimi nazwiskami. Są dowodem na skomplikowane losy naszych rodaków, którzy z różnych powodów decydowali się na emigrację do USA i stali się częścią amerykańskiej historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *