Michigan

Historia Detroit cz. 1 – przed upadkiem

Detroit kojarzy nam się z największym bankructwem miasta w historii świata. Sytuacja w której znalazła się amerykańska stolica motoryzacji w 2008 roku była bez precedensu. Jednak zanim do tego doszło miasto mogło być postrzegane jako jeden z przykładów potęgi amerykańskiej gospodarki. Jak powstało i rozwijało się na przestrzeni wieków? Zapraszamy Was dzisiaj na podróż w przeszłość pod tytułem „Historia Detroit”.

Założenie osady

Jak w przypadku wszystkich miast w Stanach, również historia Detroit nie jest tak imponująca jak posiadających czasem tysiąc lat i więcej miast europejskich. Powstało dopiero w 1701 roku, kiedy to francuski imigrant Antoine de La Mothe Cadillac założył w miejscu dzisiejszego śródmieścia Fort Ponchartrain du Détroit. Ameryka Północna była wtedy obiektem intensywnej eksploracji ze strony europejskich mocarstw, wśród których prym wiodła Anglia i Francja. Fort miał powstrzymać szybkie postępy w zdobywaniu nowych terenów przez Anglików. Od początku był też prężnie działającym ośrodkiem skupiającym się na handlu futrami.

Ciągnące się kilkadziesiąt lat potyczki między Francją i Anglią w końcu doprowadziły do tzw. „wojny z Indianami i Francuzami”. Detroit nie było bezpośrednio dotknięte działaniami zbrojnymi. Jednak na mocy kończącego konflikt traktatu pokojowego w 1760 roku zostało przekazane tryumfującym Brytyjczykom. Nakładali oni o wiele wyższe podatki na miejscową ludność niż ich poprzednicy. Skutkowało to wybuchem powstania jednego z plemion indiańskich, które jednak zostało szybko stłumione.

Piętnaście lat po przekazaniu Detroit Brytyjczykom, na terenach Ameryki Północnej miejsce miały kolejne historyczne wydarzenia. Trzynaście amerykańskich kolonii zbunotwało się i wypowiedziało wojnę Anglii w 1775 roku. I tym razem okolice Detroit nie były bezpośrednio dotknięte konfliktem. Na mocy pokoju zawartego w Paryżu w 1783 roku powstały Stany Zjednoczone. Detroit oraz okoliczne tereny zostały przekazane Amerykanom 13 lat po podpisaniu tego traktatu.

Historia Detroit – XIX wiek

Od 1805 roku fort i otaczające go ziemie zaczęto określać nazwą Michigan, natomiast Detroit uznano za stolicę tych terenów. W tym samym roku w forcie miał miejsce wielki pożar. W ciągu jednego dnia spłonęła większość drewnianych zabudowań. O dziwo nikt z 600 ówczesnych mieszkańców nie zginął. Ludzie postanowili odbudować osadę. Powstał nowy projekt miasta, a za wzór wzięto Waszyngton. Nie wszystkie założenia zostały finalnie wdrożone, jednak zdecydowanie ma to wpływ na wygląd miasta (ulice rozchodzące się niczym promienie słońca). Motyw pożaru jest także obecny do dzisiaj na fladze Detroit.

W 1812 wybuchła wojna między USA a Wielką Brytanią. Podczas jej trwania Detroit przez krótki okres wróciło pod panowanie Anglików, jednak zostało odbite przez USA w 1813 roku. W 1815 roku otrzymało prawa miejskie – posiadało wtedy 850 mieszkańców. Miasto szybko zostało ważnym centrum transportowym. W 1818 roku rozpoczęły się regularne kursy statku parowego między Buffalo, Nowym Jorkiem i Detroit. Miasto było też ważnym węzłem kolejowym łączącym wschód USA z położonymi dalej na zachód ziemiami. Okoliczni rolnicy zaspokajali dużą część zapotrzebowania USA w mąkę i zboże. W roku 1847 Detroit straciło jednak tytuł stolicy Michigan na rzecz położonego w sercu stanu miasta Lansing.

Po Wojnie Secesyjnej, która miała miejsce w latach 1861-1865 charakter miasta zaczął mocno ewoluować. Przedsiębiorczy mieszkańcy zaczęli dostrzegać zmianę w zapotrzebowaniu na towary w kraju i coraz częściej zamiast na rolnictwie i traperstwie zaczęli skupiać się na produkcji przemysłowej. Powstają pierwsze browary i fabryki. Jednak największy wpływ na zmiany ma jeden człowiek…

Henry Ford

Henry Ford urodził się w 1863 roku w Wayne County. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie mechaniką, już jako 12 latek prowadził mały warsztat z częściami do maszyn. W 1879 roku opuszcza rodzinną farmę i rozpoczyna praktykę w dużym warsztacie maszynowym w Detroit. Po jej zakończeniu zatrudnia się jako inżynier w firmie innego światowej sławy wynalazcy – Thomasa Edisona (Edison zostaje swojego rodzaju mentorem i długoletnim przyjacielem Forda). W międzyczasie konstruuje swoje pierwsze silniki parowe, a potem spalinowe. 4 czerwca 1896 roku przeprowadza pierwszą zakończoną sukcesem jazdę testową skonstruwanym przez siebie pojazdem – który składał się właściwie tylko z ramy, czterech kół rowerowych i silnika.

W 1899 roku Ford opuszcza firmę Edisona i wraz z innymi udziałowcami zakłada swoją własną – Detroit Automobile Company. Już po 18 miesiącach firma bankrutuje. W tym czasie Ford konstruuje i buduje kilka samochodów biorących udział w lokalnych wyścigach. W 1901 roku otwiera swoją drugą firmę – Henry Ford Motor Company. Jednak zaledwie po kilku miesiącach opuszcza ją – firma w przyszłości przekształca się w Cadillac Motor Car Company, a marka Cadillac obecna jest do dzisiaj na motoryzacyjnym rynku. W tym samym czasie Detroit jest trzynastym największym miastem w USA, populacja miasta liczy już 280 tysięcy.

16 czerwca 1903 roku Henry wraz z dwunastoma innymi inwestują 28 tysięcy dolarów i zakładają Ford Motor Company. Pierwszy samochód wyprodukowany przez nową firmę zostaje sprzedany miesiąc później. Siedziba szybko z centrum Detroit przenosi się na przedmieścia – do miejscowości Dearborn, gdzie znajduje się do dzisiaj. Ford na początku posiada 25,5% udziałów. Przez kolejne lata firma pod przewodnictwem Forda znakomicie się rozwija. W 1919 roku Henry wraz z żoną i synem spłacają wszystkich mniejszościowych udziałowców za około 105 milionów dolarów i zostają jedynymi właścicielami.

Historia Detroit – światowa stolica motoryzacji

Dochodowość biznesu samochodowego szybko dostrzegają inni. W 1908 roku William Durant i Charles Stewart Mott zakładają w mieście Flint General Motors Company. W dniu dzisiejszym GM jest jedyną firmą, której główna siedziba znajduje się w samym centrum Detroit. 6 czerwca 1925 Walter Chrysler otwiera Chrysler Corp. w Detroit. Obecnie firma nosi nazwę Fiat Chrysler Automobiles, a siedziba firmy znajduje się na przedmieściach Detroit, w mieście Auburn Hills.

Sukces przemysłu samochodowego sprzyja szybkiemu rozwojowi miasta. Do Detroit ściągają rzesze ludzi w poszukiwaniu pracy i dochodu. W połowie XX wieku populacja osiąga najwyższy poziom – 1.85 mln. Detroit jest czwartm największym miastem w Stanach, a w mieście niemal 300 tysięcy ludzi pracuje w fabrykach wytwarzających dobra dla przemysłu motoryzacyjnego. Przyszłość miasta maluje się w jasnych barwach i nikt nie ma pojęcia jak trudne i zawiłe losy czekają miasto w kolejnych dziesięcioleciach….

——————————————————————————————————————–

Kolejna część tekstu „Historia Detroit” jest już dostępna!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *