Ciekawostki

Wiza L2 – wszystko co trzeba wiedzieć

Twój partner otrzymuje wizę L1 i zostaje przeniesiony do oddziału w Stanach. Brzmi świetnie, jednak z czym wiąże się taka zmiana dla Ciebie i Twojej rodziny? Jaki typ wizy Ci przysługuje? Do czego Cię uprawnia i jakie daje możliwości?

Komu przysługuje wiza L2

Uprawnieni do posiadania wizy L2 to najbliżsi członkowie rodziny posiadacza wizy L1, czyli małżonkowie i dzieci (poniżej 21 roku życia). Warto zaznaczyć, że wiza L2 nie przysługuje rodzicom posiadacza wizy L1.

Wady i zalety wizy L2

Zalety:

Małżonkowie i dzieci ze statusem wizy L2 mogą legalnie:

  • Mieszkać w Stanach Zjednoczonych
  • Uczęszczać do szkoły
  • Pracować w niepełnym lub pełnym wymiarze godzin po uzyskaniu karty EAD. Dodatkowo w odróżnieniu od wizy L1, posiadacz wizy L2 może (w teorii) pracować dla każdej firmy w USA. Możliwość pracy w Stanach to zdecydowanie największa zaleta wizy L2. Jednak prawo to przysługuje tylko współmałżonkowi. Dzieci pozostające na utrzymaniu nie mogę ubiegać się o pozwolenie na pracę.
  • Podróżować po USA i poza nimi

Wady:

  • Uzależnienie od partnera i jego pobytu w USA. Jeżeli twój partner zmieni typ swojej wizy, również twoja wiza się zmieni. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy partner zostaje zwolniony z pracy – wtedy Ty także tracisz prawo do pobytu w USA (wiza L1 uzależnia od pracodawcy o czym pisaliśmy tutaj).
  • O pozwolenie na pracę możesz się starać dopiero po przekroczeniu granicy. Prowadzi to do sytuacji, w której na początku jesteś zamrożony zawodowo. Najpierw musisz skolekcjonować wszystkie potrzebne dokumenty, wysłać do USCIS i najzwyczajniej w świecie czekać na odpowiedź. Ciężko określić ile to potrwa bo każdy przypadek jest inny, jednak nie ma co liczyć, że odpowiedź przyjdzie następnego dnia – wszyscy, którzy musieli się zmierzyć z tym procesem wiedzą o czym mowa. 😀
  • Karta EAD wydawana jest na dwa lata. Można ją odnawiać jeżeli twoja wiza jest nadal ważna. Odnawianie EAD jest minusem ze względu na ponowny koszt i kolejny stres czy karta zdąży przyjść na czas.
Interesuje Cię przeprowadzka do USA? Zobacz też:

Wiza L1 – wszystko co trzeba wiedzieć

Koszty życia w USA

Koszty przeprowadzki do USA

Prawo Jazdy w USA

Jeden komentarz

  • Aleksandra

    Czy mogę prosić o podpowiedź na temat dokumentów jakie trzeba dostarczyć do konsulatu na rozmowę o wizę L2? Nie mogę tego nigdzie znaleźć 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *