Ciekawostki,  Life Style

Przeprowadzka w Stanach

Dlaczego Amerykanie ciągle się przeprowadzają?

Przeprowadzka w Stanach nie jest niczym nadzwyczjanym, to zdecydowanie nieodłączna część amerykańskiego stylu życia. Wg. danych agencji United States Census Bureau rocznie w Stanach przeprowadza się ok. 32 miliony ludzi. Czyli tak jakby ponad 80% mieszkańców Polski zmieniło miejsce zamieszkania w ciągu jednego roku. Dlaczego tak się dzieje? Amerykanie po prostu nie przywiązują się do miejsca, w którym mieszkają. Nawet jeśli kupują apartament czy dom, to jest to dla nich tylko budynek mieszkalny, dopasowany do potrzeb chwili. Nie mają sentymentów w stylu, że to miejsce w którym mieszkam ja, moje dzieci, a potem jeszcze wnuki.

Przeprowadzają się z mniejszych lub większych przyczyn. Najczęściej jest to chyba praca. Jednak nie brakuje też takich powodów jak: lepsze warunki życia, spokojniejsza okolica czy zmiana stanu cywilnego. Dla statystycznego Amerykanina nie ma problemów na zasadzie: nikogo tam nie znam, nie będę zaczynał życia na nowo, nigdzie nie będzie mi lepiej niż tu gdzie jestem teraz, czy wszystko co nowe to samo zło. Amerykanin patrzy na to z innej perspektywy: dostałem lepiej płatną pracę, nowe mieszkanie ma niższy czynsz, będziemy mieli własny dom. Zawsze widzi to z pozytywnej perspektywy, że zmiana może dobrze wpłynąć na jego życie.

Zaskakujące jest to w jaki sposób sami mówią o przeprowadzkach, bo dzielą życie według etapów. Najpierw wyprowadzasz się od rodziców do akademika w collegu. Następnie do apartamentu bądź mieszkania. Jeśli masz już dzieci decydujesz się raczej na dom w bezpiecznej okolicy, z dostępem do dobrych szkół. Kiedy Twoje pociechy wyfruwają w świat, zamieniasz duży rodzinny dom na mniejszy. I tu zaczynają myśleć o sobie, bo stawiają na to co lubią – czyli domki nad jeziorem czy słoneczną Florydę.

Jak przeprowadzają się Amerykanie?

Wszystko zależy od budżetu jakim dysponują i od dystansu z miejsca A do B. Na rynku dostępne są specjalistyczne firmy świadczące usługi na każdym poziomie. Od tzw. full service (gdzie wpadają Ci do domu całą ekipą, wszystko pakują i przewożą, a Ty tylko się przyglądasz i pilnujesz żeby nieczego nie zapomnieli), po wypożyczalnie ciężarówek i pick-upów. Jak się okazuje sporo Amerykanów korzysta z tych tańszych opcji. Zwłaszcza jeśli dystans nie jest zbyt duży pomiędzy miejscami przeprowadzki.

Na hasło „przeprowadzam się” miejscowi reagują bardzo pozytywnie, chętnie oferując pomoc przy całym przedsięwzięciu. I wcale nie jest to tylko takie gadanie pt.:” jak trzeba to Ci pomogę, ale w sumie to mam coś innego w planach”. Raczej jest to w tonie: „Przyjadę swoim pick-upem i zabiorę jeszcze żonę, bo ona też chętnie pomoże!”.

Organizacja – czyli jak to zrobić szybko, sprawnie i bezboleśnie.

Dziś patrząc z perspektywy kolejnych przenosin, które mamy na swoim koncie, możemy tylko potwierdzić, że za każdym razem idzie to jakoś sprawniej. Nie wiem czy to kwestia doświadczenia związanego z przeprowadzką z jednego kontynentu na drugi, czy po prostu wypracowaliśmy jakiś system.

Jak wyglądają przygotowania? Oczywiście wszystko zależy ile rzeczy zgromadziliście w swoim mieszkaniu. Jeśli będzie to raptem kilka walizek z osobistymi rzeczami, pewnie obejdzie się bez większego przedsięwzięcia. Problem pojawia się kiedy macie już meble, bo często nie da się wszystkiego rozebrać i spakować do bagażnika zwykłej osobówki. Na co więc warto zwrócić uwagę:

 1. Do najważniejszych kwestii należy ilość rzeczy i ich rozmiar. To decyduje o wielkości samochodu jaki potrzebujesz. Zwłaszcza jeśli masz w domu coś, czego nie da się rozkręcić na mniejsze części jak np. duży materac.
 2. Dokładnie zaplanuj dzień przeprowadzki. Niech to nie będzie na zasadzie: ” mam dwie godziny wolne po pracy to sobie wszystko ogarnę”. Nie ogarniesz. Zwłaszcza jeśli mówimy o przeprowadzce, gdzie trzeba wszystko z szafek wyciągnąć, meble rozkręcić, pewne rzeczy zabezpieczyć, a na końcu wszystko spakować w kartony. To po prostu wymaga czasu i nie zawsze idzie po twojej myśli.
 3. Jeśli musisz wynająć jakiś samochód, zarezerwuj go wcześniej, aby na pewno był dostępny.
 4. Zgromadź kartony czy inne pojemniki na rzeczy. Pomyśl także o zabezpieczeniu szkła czy materaca, który może przemoknąć w przypadku deszczu.
 5. Nie zostawiaj pakowania na dzień wyprowadzki. Zacznij wcześniej bo może okazać się, że potrzebujesz większej ilości kartonów, że nie możesz czegoś rozkręcić bo brakuje śrubokręta, lub po prostu jest to ponad Twoje siły.
 6. Warto zorganizować wszystko tak, żeby w dniu wyprowadzki większość rzeczy czekała już w kartonach, bo wtedy opróżnianie mieszkania idzie raz, dwa!

Ile może kosztować przeprowadzka w Stanach?

Większość mieszkań do wynajęcia w Stanach jest nieumeblowana. Tak też było w przypadku mieszkania do którego trafiliśmy zaraz po przylocie, dlatego zmuszeni byliśmy kupić swoje meble. W związku z tym teraz przeprowadzka z użyciem tylko naszej małej Toyoty odpadała. Po krótkich przemyśleniach doszliśmy do wniosku, że sami zorganizujemy cały proces i postanowiliśmy poszukać większego samochodu do wynajęcia.

Wybór padł na U-Haul. To chyba najbardziej popularna firma oferująca wynajem samochodów dostawczych i ciężarowych. Po obejrzeniu filmików instruktażowych zdecydowaliśmy się na dziesięciostopowy truck. Wymiary kontenera to około 3 x 1.9 x 1.9 metra i w naszym przypadku ten rozmiar okazał się w sam raz. Już ok. 3 tygodnie przed przeprowadzką zrobiliśmy internetową rezerwację. W dniu kiedy mieliśmy się wyprowadzać podjechaliśmy na miejsce i ku naszemu zdumieniu okazało się, że popełniliśmy błąd. Samochód zarezerwowaliśmy w innym, oddalonym o kilka kilometrów punkcie w tej samej miejscowości . Jednak pani na miejscu, zgodnie z amerykańskim podejściem do klienta szybciutko sprawdziła możliwość zmiany rezerwacji i po kilku minutach siedzieliśmy w ciężarówce. Warto tutaj wspomnieć, że jeździ się nią dokładnie tak samo jak każdym samochodem z automatyczną skrzynią biegów, a do wypożyczenia potrzebne jest tylko prawo jazdy.

??????Znów się dzieje!Kolejne zmiany przed nami, bo to trzecia wyprowadzka w ciągu ostatniego roku!??? Chyba już…

Opublikowany przez Projekt Ameryka Niedziela, 23 lutego 2020

A teraz ile to kosztuje?

 • wypożyczenie ciężarówki 10′ to 19.95$ na dzień
 • cena za przejechaną milę to 0.99$
 • najtańszy pakiet ubezpieczenia kosztuje 14$ (opcjonalnie)
 • podatek
 • koszt paliwa

W naszym przypadku całkowity koszt wypożyczenia auta przy przejechaniu 38 mil wyniósł 77$ + 6$ za paliwo. Do tego około 30$ za kartony, taśmę i folię do pakowania. Pomoc znajomych przy przeprowadzce – bezcenna 🙂 Dzięki nim w zaledwie 3h wszystko znalazło się w nowym mieszkaniu.

Przeprowadzka w Stanach – formalności

Jak nie trudno się domyślić, samo spakowanie rzeczy wyniesienie ich z jednego mieszkania i rozpakowanie w kolejnym to nie koniec całej zabawy. Z przeprowadzką wiążą się też wszelkie formalności związane ze zmianą adresu. Musisz zgłosić to w banku, szkole, pracy, wymienić prawo jazdy itp. Trzeba przyznać, że Amerykanie są na to świetnie przygotowani i mają już sprawdzone systemy.

Jeśli chodzi o adres korespondencyjny wystarczy, że złożysz wniosek online i poczta przez rok będzie przekierowywała twoje listy pod nowy adres. Sprawdziliśmy i działa. Już w pierwszym tygodniu otrzymaliśmy listy na których widniał jeszcze stary adres, a poczta przykleiła już nalepkę z nowym. Prawo jazdy ma nawet specjalne miejsce na naklejkę z nowym adresem. Nikt nie wymienia dokumentu na nowy (przynajmniej jeśli przeprowadzasz się wewnątrz stanu Michigan).

Jeden komentarz

 • Aleksandra

  Przeprowadzkę w stanach zaliczylismy już dwa razy. Raz z mieszkania na mieszkanie w tym samym bloku a drugi raz do zupełnie innego kompleksu budynków. Przy obu chciało mi się płakać! Skrzętnie kolekcjonowałam wszelkie pudełka po amazonowych zakupach. Obie poszly gładko. Choć druga była bardziej skoordynowana, wynajeliśmy cudną firmę przeprowadzkową. Dwóch panów zajeło się wszystkim za nas, rozkręcili meble, przenieśli i skręcili na nowym mieszkaniu. Co nie zmienia faktu, że przeprowadzki nie należą do moich ulubionych czynności 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *