Ciekawostki

Koszty życia w USA

Z końcem marca minie rok odkąd przyjechaliśmy do Stanów. Szczerze? Nie wiemy kiedy to zleciało. Mamy wrażenie, że jeszcze niedawno siedzieliśmy nad spakowanymi walizkami i zastanawialiśmy się co my najlepszego robimy. Jednym z pytań, które sobie wtedy zadawaliśmy było, czy koszty życia w USA nie będą wyższe niż zakładamy. Szukaliśmy informacji na blogach i forach, ale nigdzie nie znaleźliśmy punktu odniesienia dla Michigan.

Zauważyliśmy, że wśród naszych czytelników pojawiły się osoby, które są zainteresowane wyjazdem do Ameryki. Bardzo się z tego cieszymy i mamy nadzieję, że nasze wpisy pomogą Wam w odpowiedzi na nurtujące pytania.

Dzisiaj, po czasie który tutaj spędziliśmy mamy już jakieś rozeznanie i możemy pokusić się o pewne podsumowania. Zanim jednak przejdziemy do konkretów, kilka założeń które przyjęliśmy szacując koszty życia w USA:

  • dwie dorosłe osoby
  • stan Michigan – a więc taki amerykański przeciętniak jeśli chodzi o ceny (np. koszty życia w Kalifornii są kilka razy wyższe).
  • tam gdzie to możliwe będziemy podawać widełki cenowe
  • na wiele rzeczy patrzymy subiektywnie, bazując na naszych doświadczeniach, a także stylu i podejściu do życia

Mieszkanie

Amerykanie zazwyczaj opisują swoje mieszkania podając liczbę sypialni. Dla pary dorosłych optymalnym rozwiązaniem według nas wydaje się 1BD (1 bedroom) – czyli zgodnie z amerykańskim standardem sypialnia, salon z kuchnią i łazienka. Warto tutaj też wspomnnieć, że jak wszystko w Ameryce również mieszkania muszą być duże (typowy apartament w Stanach będzie miał około dwa razy większy metraż od odpowiadającego mu rozkładem mieszkania w Polsce).

Ceny mieszkań w Michigan różnią się w zależności od lokalizacji i standardu. Stosunkowo nowe mieszkanie w okolicy gdzie są dobre szkoły i jest bezpiecznie może być sporo droższe, od takiego samego w niższym standardzie i w mniej popularnej okolicy. Miesięczny koszt wynajmu mieszkania z jedną sypialnią na przedmieściach Detroit to średnio 800-1400$.

Czasami w cenie wynajmu znajdują się media, jednak najczęściej trzeba je płacić oddzielnie. Dla dwóch osób prąd to około 60-70$ miesiąc, gaz 40-50$ (w zimie, w lecie sporo mniej) oraz woda, śmieci i ścieki około 50$. Czyli w sumie media to dodatkowe 150-200$ na miesiąc.

Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać to ubezpieczenie mieszkania, które często jest wymagane. Na szczęście koszt ubezpieczenia nie jest wysoki – wynosi od 100-150$ na rok.

Samochód

Jak już wspominaliśmy w temacie prawa jazdy, życie bez samochodu w USA jest prawie niemożliwe. Zwłaszcza w Michigan, gdzie poza centrum Detroit prawie nie ma komunikacji publicznej. Dobra informacja jest taka, że ceny aut w USA są sporo niższe niż w Europie. Sprawny i dobrze jeżdżący używany samochód można kupić już od ok 2-3 tysięcy dolarów w górę i taką opcję na pewno sporo osób rozważy zaraz po przyjeździe.

Jeśli jednak nie chcemy zaczynać z dziesięcioletnim lub starszym samochodem z pomocą przychodzi leasing, który w Stanach jest o wiele bardziej dostępny niż w Polsce. Mogą z niego również bez problemu korzystać osoby prywatne. Miesięczny koszt leasingu samochodu średniej klasy o wartości 20-25 tysięcy dolarów to od 300-500$ miesięcznie przy umowie na 36 miesięcy. Rata może być sporo niższa, jeśli mamy już historię kredytową w Stanach.

Kolejnym plusem życia w Ameryce jest cena paliwa. W Polsce przy cenach w okolicy 5 zł za litr jest to zawsze znacząca część domowego miesięcznego budżetu. Cena za galon benzyny w Michigan to około 2.1-2.3$. W naszym przypadku miesięczne koszty za paliwo to ok. 55$ przy średnio przejechanych 800 milach (1300km).

A teraz żeby nie było tak kolorowo. O ile w przypadku większości cen Michigan jest stosunkowo tanim stanem, to zupełnie odwrotnie jest przy ubezpieczeniach samochodowych. Michigan jest na niechlubnym szczycie. Szczególnie dotkliwie odczuwają to osoby, które dopiero do USA przyjeżdżają i nie mają tutejszej historii ubezpieczeniowej. Koszt ubezpieczenia nowego samochodu o wartości ok. 20 tys dolarów to od 1300-1700$ na pół roku! A więc średnio 250$ na miesiąc. Myślę, że teraz każdy doceni składki jakie płaci w Polsce…

Jedzenie i zakupy

Tutaj już nie będziemy się tak rozpisywać. W przypadku naszej dwójki na zakupy spożywcze i przemysłowe wydajemy od 600-800 dolarów miesięcznie. Nie jest to dużo, biorąc pod uwagę, że sporo gotujemy w domu, a więc większość naszych zakupów stanowią mięsa, ryby, warzywa, owoce i oczywiście polski chleb. Michigan klimatem przypomina nieco nasz kraj, sporo w okolicy lokalnych farmerów, a więc i ceny owoców i warzyw są całkiem przystępne.

W Stanach bardzo dużo ludzi stołuje się w fast-foodach. W ten sposób ograniczają wydatki związane z jedzeniem, jednak robią to kosztem swojego zdrowia. My staramy się unikać barów szybkiej obsługi, natomiast od czasu do czasu nie pogardzimy dobrym amerykańskim steakiem. Dlatego na restauracje możemy założyć około 150-200$ miesięcznie.

Telefony, internet oraz inne wydatki

Tutaj ceny również są nieco wyższe niż w Polsce. Dwa plany pre-paid zawierające nielimitowane rozmowy i smsy oraz 8GB internetu to 80$ miesięcznie. Internet o prędkości 100 Mbps kosztuje 50$ na miesiąc.

Kolejną zaletą mieszkania w Stanach są niskie ceny odzieży. Markowe jeansy czy trampki za 15$, bluza za 25$ czy kurtka za 50$ nie są czymś trudnym do znalezienia. Nie będziemy podawać średnich miesięcznych wydatków, bo to sprawa indywidualna. O ile nie macie wielkich wymagań i nie musicie nosić ciuchów z ostatnich kolekcji, to w Stanach można na prawdę tanio skompletować garderobę.

Koszty życia w USA – podsumowanie

Na początek zestawienie:

Są rzeczy, których nie uwzględniliśmy w tym zestawieniu – jak choćby wspomniane wyżej zakupy odzieży, ale też wyjazdy itp. Dlatego raz może to być mniej, innym razem więcej. Nie ważne gdzie mieszkasz, ciężko jest o takie same dwa miesiące i życie potrafi zaskakiwać nieplanowanymi wydatkami. Na pewno też można w tym zestawieniu szukać oszczędności. Przykładowo przy rezygnacji z samochodu w leasingu i jednorazowym zakupie taniego auta nasze koszty miesięczne spadną. Jednak nie po to przyjeżdża się do Ameryki, żeby liczyć każdy zaoszczędzony dolar. Trzeba też korzystać z możliwości przebywania tutaj i cieszyć się życiem! 😉

4 komentarze

  • MaxKox

    A jak jest z opieką zdrowotną w USA? Słyszałem, że ceny za zabiegi/wizyty są bardzo wysokie. Płacicie za ubezpieczenie zdrowotne?

    • Marcin

      Krótko mówiąc – tak płacimy co miesiąc za ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast jest to temat bardzo indywidualny – każdy będzie miał inne koszty w zależności od tego jaki pakiet wybiera, ile dokłada firma w której pracuje itd. Ubezpieczenie działa zupełnie inaczej niż w Polsce – najpierw trzeba wyłożyć jakąś kwotę z własnej kieszeni i dopiero od pewnego limitu resztę pokrywa ubezpieczyciel. Jaki to limit – to właśnie zależy od pakietu jaki mamy. W naszym przypadku ubezpieczenie jest współfinansowane przez firmę w której pracuję i co miesiąc odliczone od wynagrodzenia.

    • Marcin

      Mieszkamy w mieście średniej wielkości, około 130 tysięcy mieszkańców. Najbliższe duże miasto to oddalone o 40 minut jazdy samochodem Detroit.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *