Ciekawostki

Henry Ford Museum of American Innovation

Henry Ford Museum to miejsce, które już od jakiegoś czasu planowaliśmy odwiedzić. Mimo, że to raptem 40 min od naszego mieszkania to jakoś tak się nie składało żeby tam dotrzeć. Rocznie muzeum odwiedzane jest przez 1,7 miliona osób, dlatego zwyczajnie byłoby wstyd tam nie podjechać! Chcąc dobrze zwiedzić cały kompleks trzeba zarezerwować trochę więcej czasu. Podzielony jest na wewnętrzne i zewnętrze obszary, co czyni go największym tego typu muzeum w USA.

Henry Ford w Michigan

Zanim przejdziemy do muzeum słów kilka o samym Fordzie… Henry Ford to amerykański inżynier i przede wszystkim założyciel Ford Motor Company. W zagłębiu motoryzacyjnym jakim jest stan Michigan, postać kojarzona chyba przez wszystkich. Są fabryki, ulice, szpitale i szkoły noszące to imię – jednak najbardziej znane jest samo muzeum.

W czasach pandemii nawet Ford musiał założyć maskę, no ale co zrobić takie mamy aktualnie lokalne wymogi 🙂

Co oferuje muzeum Forda?

Cały kompleks muzealny dzieli się na 3 obiekty:

  1. Muzeum Amerykańskiej Innowacji – kolekcja zawierająca zabytkowe samochody, samoloty, lokomotywy i inne przedmioty związane z amerykańską historią.
  2. Greenfield Village – pierwsze w kraju plenerowe muzeum otwarte w 1933 roku, ukazujące życie Amerykanów od powstania kraju. Można zobaczyć tam nie tylko budynki pochodzące z XVII wieku, ale także przekonać się jak wyglądały prace takie jak rolnictwo, szycie czy gotowanie.
  3. Fabryka Forda – idealne miejsce dla wszystkich, którzy chcą się przekonać jak wygląda ogrom prawdziwej hali produkcyjnej. Podczas wycieczki zobaczyć też można jak powstaje słynny pick-up Ford F-150.

Wśród opinii zasłyszanych od mieszkańców Michigan wielu z nich odwiedza to muzeum kilkakrotnie, ponieważ regularnie pojawiają się nowe wystawy – często tematyczne. Aktualnie największą furorę robi wystawa: Marvel: Universe of Super Heroes. Podczas naszej wycieczki bilety zostały wyprzedane na tą wystawę, a rodzinki z dziećmi ustawiały się w kolejce. Jest to świetny przykład, że muzeum może być prawdziwą atrakcją także dla dzieci.

Henry Ford Museum of American Innovation

Nasza pierwsza wizyta w tym miejscu była skupiona na Muzeum Innowacji. Jeżeli chce się dokładnie zobaczyć wszystkie wystawy należy zarezerwować około kilku godzin, bo eksponatów jest naprawdę dużo. Ponadto muzeum oferuje też sporo multimedialnych materiałów wyświetlanych przy poszczególnych stanowiskach, nie brakuje wizualizacji czy symulacji lotu na skrzydle samolotu! Aktualnie zobaczyć można:

  • PRESIDENTIAL VEHICLES
  • DRIVING AMERICA
  • RAILROADS
  • MADE IN AMERICA (Power & Manufacturing)
  • HEROES OF THE SKY
  • WITH LIBERTY AND JUSTICE FOR ALL
  • AGRICULTURE
  • FULLY FURNISHED
  • MATHEMATICA

Naszym zdaniem do TOP 3 zaliczają się:

PRESIDENTIAL VEHICLES

To właśnie od tej wystawy rozpoczęliśmy nasze zwiedzanie i od razu przykuły nasze oczy limuzyny prezydenckie. Zobaczyć można m.in samochody, którymi wożono prezydenta Reagana, Roosvelta czy JFK.

Lincoln (1939) – pierwszy samochód zaprojektowany specjalnie na użytek prezydenta, jeździł nim Roosvelt
Lincoln Continental (1961), w tym samochodzie zastrzelono Johna Kennedy

DRIVING AMERICA

Idąc dalej podziwiać można pojazdy niemal z każdego dziesięciolecia historii motoryzacji. Począwszy od automobili, których koła przypominają nam bardziej te rowerowe niż samochodowe. Przez pierwsze samochody oferujące klimatyzację czy tempomat, które w Ameryce były dostępne już w latach 80-tych!!! Kończąc na nam współczesnych samochodach elektrycznych i autonomicznych. Auta wojskowe, kampery, wyścigówki, klasyki amerykańskie. Każdy znajdzie przynajmniej jeden model, którym chciałby kiedyś się przejechać!

Każdy inżynier pracujący w CAD uśmiechnie się widząć taki „exploded view”
Amerykańska klasyka, czyli Ford Mustang z 1965 roku, numer seryjny 1
Jeep z okresu II Wojny Światowej
Najlepszy samochód eletryczny XX wieku – GM EV1 (1997)

HEROES OF THE SKY

Jeśli boisz się latać samolotem koniecznie powinieneś zobaczyć tą wystawę! Konstrukcje samolotów w muzeum Forda pokazują jak bardzo poszliśmy z techniką do przodu. Porównując pierwowzory do obecnych maszyn lotniczych przekonasz się, że bać to się było czego kiedy bracia Wright odbywali pierwsze loty.

Rekonstrukcja pierwszego samolotu braci Wright

Ceny biletów

Oczywiście dostępne są różne bilety w zależności od tego ile wystaw i które obiekty muzeum chcecie zobaczyć. Pakiety obniżają koszt wstępu, jednak ze względu na ograniczenia wywołane przez covid nie wszystkie są dostępne. Dlatego odsyłam po aktualne informacje na stronę muzeum. Wytyczne zmieniają się teraz dosyć często, dlatego sprawdzenie zasad zwiedzania czy dostępności biletów na bezpośredniej stronie jest najlepszym rozwiązaniem.

Czy warto się wybrać? Według nas zdecydowanie! Już nie możemy się doczekać, aż pojedziemy ponownie zobaczyć to, czego nie udało się za pierwszym razem.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *